Nápoj ze zlatého kořene (HONG JING TIAN CHA)

20.05.2020 07:44

Působení dle tradiční čínské medicíny:

 • Posiluje energii čchi sleziny PI QI XU
 • Posiluje jin plic FEI YIN XU a ochlazuje horko v plicích FEI RE
 • Vyživuje krev a jin srdce XIN XUE/YIN XU
 • Posiluje energii čchi a jin ledvin SHEN QI/YIN XU
 • Vyživuje jin jater GAN YIN XU
 • Rozprouďuje blokádu krve YU XUE, zastavuje krvácení a zmenšuje otoky při úrazech
 • Posiluje ducha SHEN a zklidňuje psychiku
 • Vylučuje horké toxiny RE DU

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

 • Únava - fyzická či duševní
 • Deprese či „blbá nálada“
 • Stres, strach a úzkost
 • Rekonvalescence, všeobecná slabost po dlouhých a těžkých nemocech
 • Zvýšení fyzického výkonu u sportovců
 • Zvýšení duševního výkonu, koncentrace a paměti
 • Impotence, snížené libido jak u mužů, tak u žen
 • Vysoký krevní tlak (Hypertenze)
 • Angina pectoris, ICHS
 • Srdeční arytmie (extrasystoly) či bušení srdce (palpitace), obzvláště u hypertenze
 • Prevence mozkové mrtvice u hypertenze
 • Ochrnutí po mozkových mrtvicích (Hemiplegia)
 • Zvýšený cholesterol a krevní tuky
 • Obezita
 • Diabetes mellitus
 • Astma, sarkoidóza, kašel, zadýchávání se, krátký dech
 • Alzheimerova nemoc
 • Parkinsonova nemoc
 • Roztroušená skleróza (Multiplex sclerosis)
 • Ateroskleróza
 • Snížená funkce štítné žlázy (Hypothyreoza)
 • Poúrazové stavy - urychlení regenerace, zmenšení otoků
 • Horská nemoc
 • Odvykací kúra u drogově závislých

Popis dle tradiční čínské medicíny - Tento NÁPOJ je jako NÁBOJ, jenž připravuje člověka NA BOJ s každodenními potížemi v současné to džungli života. Posiluje totiž nejen fyzickou výdrž, ale zvyšuje i psychickou odolnost, a to vše činí jemně, harmonizačně a bez vedlejších účinků. Hong jing tian (Rhodiola rosea) je ideální bylina pro dnešního člověka, neboť pozitivně ovlivňuje všech 5 základních elementů čínské medicíny - Slezinu PI, Srdce XIN, Plíce FEI, Játra GAN a Ledviny SHEN. Optimalizuje poměr YINu a YANGu v organismu. Výjimečné účinky této byliny jsou již po tisíciletí známy v Tibetu, kde ji tibetští mniši používali ke zlepšení svých duševních sil, koncentrace a fyzické vytrvalosti. Nazývá se někdy jako Ženšen z náhorní plošiny nebo také Tibetský ženšen („Kdo ji pravidelně užívá, více než 100 let se dožívá.“). Nejen proto se jí také právem přezdívá Zlatý kořen zdraví a dlouhověkosti. Slouží totiž jako jakési „optimální hnojivo či čerstvá zálivka“ pro náš zdravý kořínek, jež se pak stává ještě více z-dravý. Tato rostlina je ve svých účincích velmi podobná ženšenu, ale v mnoha ohledech je podstatně silnější! Rovněž její český název rozchodnice růžová lze metaforicky vnímat jako bylinu, která mnoho potíží (ať fyzických či duševních) rozchodí… Sportovci si považují zlepšení výkonu a vytrvalosti, intelektuálové pak zase zlepšení mentálních schopností, paměti a kreativity - je to prostě „superior herb“ neboli řečeno dnešním žargonem SUPER JÓ BYLINA.

 

Z hlediska západní medicíny - působí ve 2 hlavních farmakologických okruzích:

 1. Antidepresivní - zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu v mozku a to tak, že inhibuje enzym monoaminooxidázu, čímž podporuje sekreci beta endorfinů, které jsou pak odpovědny za duševní svěžest, spokojenost a dobrou náladu. Rovněž tyto endorfiny napomáhají odolávat stresu a regulují autonomní nervový systém, takže lze tuto bylinu využít i při léčbě drogové závislosti. Mnoho syntetických chemických antidepresiv (tricyklická antidepresiva, selektivní serotoninové léky apod.) mají též „privela“ vedlejších účinků jako kupř. duševní a tělesný útlum či sklon k závislosti. Tato bylina může pomoci u středních a lehkých depresí a úzkostí naprosto identicky, ale bez nežádoucích vedlejších účinků. Je vskutku silným a bezpečným antidepresivem, aniž by bylo zapotřebí užívat chemické léky.
 2. Kardiovaskulární - působí totiž přes hypotalamo - hypofyzární - adrenalinový systém, kdy srdeční problémy jsou zapříčiněny či zhoršovány stresem. Tato bylina snižuje množství katecholaminů a steroidů (kortizolu), které jsou uvolňovány při stresu adrenalinovými žlázami s vnitřní sekrecí. Tyto „stresové hormony“ pak zvyšují krevní tlak a cholesterol, čímž následně zvyšují i riziko srdečních nemocí (vlákna srdečního svalu reagují na adrenalin nadměrným stažením, jež ve svém důsledku vede k poškození srdečního svalu a z 80 % se nacházejí při infarktu myokardu). Bylina Rhodiola také snižuje množství koenzymu cAMP (cyklického adenosinmonofosfátu), který umožňuje příjem vápníku do srdce, což pak způsobuje nadměrné srdeční stahy. Snížením příjmu vápníku do srdečního svalu tato bylina upravuje různé srdeční nepravidelnosti – bušení srdce, fibrilace, arytmie či extrasystoly, obzvláště vznikajících při hypertenzi. Rovněž chrání nervové buňky před tzv. oxydativním stresem čili před nedostatkem kyslíku v mozkových centrech, stejně tak jako zlepšuje okysličení buněk v srdečním svalu. Tím i významně zlepšuje duševní výkon, koncentraci a paměť. Omezuje tvorbu tuků (adipogenezi) a jejich ukládání v organismu a snižuje cholesterol. Pomáhá i v prevenci či při léčbě Alzheimerovy nemoci (inhibuje aminooxidázu B). Podstatně zlepšuje fyzický výkon jak fyzicky pracujících, tak u sportovců tím, že aktivuje syntézu ATP v mitochondriích a významně snižuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech (ATP plní v buňce úlohu přenašeče chemické energie, kterou buňka využívá k zajištění životních funkcí a je nezastupitelný při svalové práci, obzvláště pak u srdce).
  Nejúčinnějšími látkami jsou steroidy, flavonoidy a glykosidy, stejně jako silice a třísloviny, obsahuje minerální látky (hlavně mangan), kyselinu citrónovou, vinnou a jablečnou, tuky, cukry a bílkoviny. Dosud bylo izolováno z této rostliny na 140 látek.

 

Rozbor bylin ve směsi Hong jing tian (Rozchodnice růžová) se řadí mezi tzv. adaptogeny, což je obecný název pro rostliny, které optimálně harmonizují organismus a mají mnoho pozitivních funkcí, aniž by přitom měly vedlejší účinky. Další jedinečnou předností je, že neinterferují s ostatními užívanými léky či bylinami, tudíž se mohou užívat bez jakéhokoliv omezení. V dnešní době nadměrného užívání čehokoliv u kohokoliv je to nespornou výhodou! Má celkově normalizující účinek, zlepšuje všechny stavy a nezhoršuje žádný z nich (normalizace je v tomto případě myšlena pouze a jen v pozitivním slova smyslu). Adaptogeny obecně zvyšují odolnost organismu prosti stresu (zranění, úzkost, tělesná a duševní únava) a zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám. Jsou jedinečné ve své schopnosti zachovávat rovnováhu hormonů a imunitního systému, pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu - tedy stabilizují vnitřní prostředí organismu. Jsou to jakési biostimulátory nebo tonika, „rostliny nesmrtelnosti či omlazovací byliny“, posilující blahodárnou a životodárnou energii čchi QI. Dle TCM je sladké a ostré chuti a chladné povahy, voní po růži, proto i název je rozchodnice růžová. Dle TCM posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, vyživuje jin plic FEI YIN XU a ochlazuje horko v plicích FEI RE, vyživuje nedostatečnou krev a jin v srdci XIN XUE/YIN XU a posiluje čchi a jin ledvin SHEN QI/YIN XU, vyživuje jin jater GAN YIN XU, zklidňuje ducha SHEN, rozprouďuje blokádu krve YU XUE a urychluje regeneraci po úrazech a operacích a zmenšuje otoky – celkově dle TCM blahodárně ovlivňuje všech 5 elementů organismu.

Další složkou je Feng jiao (Smoluňka), která je obsažen z 10 % v tomto nápoji. Dle TCM je hořké a ostré chuti a chladné povahy a vstupuje do drah sleziny PI a žaludku WEI. Vyživuje jin ledvin a plic SHEN/FEI YIN XU, vylučuje horké toxiny RE DU a podporuje hojení zánětů a regeneraci tkání. Je zajímavé, že podle posledních výzkumů neexistuje žádná baktérie, která by byla rezistentní vůči smoluňce - dle TCM „pročišťuje“ každodenně organismus ode všech různých tzv. horkých toxinů RE DU, což v dnešní době představuje nejen známé viry a baktérie, ale především hlavně dnes všudypřítomné nežádoucí chemické příměsi typu mikroplastů, pesticidů, hormonů, emulgátorů, přísad, konzervačních látek, přehršle reziduí v pitné vodě, jídle, vzduchu apod…

 

Dávkování - Doporučená denní dávka je 2 – 4 odměrky (tj. 2 – 4g) 1x denně ráno. Vhodné je přidat do Nápoje čínských MUDRců a společně vypít.

Upozornění: Vzhledem k tomu, že se jedná o 100% přírodní produkt, pocházející z přírodní sklizně (žádné geneticky klonované ani modifikované pícniny, chemicky ošetřované a chuťově a barevně indiferentně stejné...), je třeba počítat s tím, že každá šarže může míti i trochu jinou barvu a chuť, což ovšem není na závadu a nemění to nic na deklarovaném účinku nápoje!

 

Příprava - Koncentrovaný prášek se zalije cca 2 dcl horké vody. Po pečlivém rozmíchání se teplý popíjí i k jídlu. Optimální a chutný nápoj pro každodenní snídani si lze připravit smícháním Nápoje čínských MUDRců a tohoto nápoje - v obvyklém dávkování 4 + 4 odměrky nebo i 2 + 2 odměrky, jenž lze užívat dlouhodobě. Pro lepší chuť lze přidat i trochu dobrého mléka.

Upozornění: Specifická hmotnost tohoto nápoje (1 kg peří není objemem 1 kg železa) kolísá. Proto se zdá krabička býti naplněna někdy z půli (cca 80 odměrek), jindy je zase až po okraj (110 odměrek), ale vždy je tam přesně 100 g!

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – při akutních infekčních onemocněních s teplotou (chřipka, angína apod.) NEOBSAHUJE LEPEK!

 

Balení - 100 g bylinného produktu v prášku (100% přírodní, bez jakýchkoliv syntetických či pojivových látek).

Každá šarže jednotlivých bylin (188 druhů) je testována v renomované akreditované laboratoři Phytax Laboratory ve švýcarském Schlierenu a to na identifikaci bylin, těžké kovy (rtuť, kadmium, olovo, arzén a měď), baktérie (E.coli, Salmonely, celkový počet baktérií), plísně a kvasinky (aflatoxiny B1 a celkové aflatoxiny) a na 511 pesticidů (organochlorové, organofosforové, pyretroidní, dusíkaté a ostatní pesticidy). Bylinné nápoje (kódy 822, 844, 850, 877, 888, 900) a bylinné produkty v prášku (kódy 009, 050, 198, 199, 200) jsou bez jakýchkoliv konzervačních a chemických příměsí či látek. Bylinné tablety obsahují pojivovou látku přírodní celulózu (v dávce max. do 1%). Veškeré naše byliny nejsou ioniz ovány, neobsahují lepek (kromě kódu 025 a 113) a ani kyselinu aristolochovou.

Všechny bylinné tablety a nápoje naší firmy TCM Herbs mají jako jediné v ČR každou šarži bylin navíc testovanou mimo jiné i na 511 druhů pesticidů a jejich počet se průběžně neustále zvyšuje dle nově používaných pesticidů, neboť pesticidy se dnes stávají celosvětovým problémem! Takovéto maximální spektrum kontrolovaných pesticidů ani nelze v ČR laboratorně zjistit a také to nikdo netestuje, neboť české předpisy tato vyšetření nevyžadují, bohužel…  Toto komplexní testování každé šarže a každé byliny nad rámec běžných vyšetření vyžaduje sice nemalé finanční náklady, ale kvalita bylin a bezpečnost našich produktů je pro nás absolutní prioritou.

Není laboratoř jako laboratoř


Certifikovaná laboratoř pro potravinové doplňky má za povinnost prověřovat pouze přítomnost těžkých kovů, plísní a baktérií, avšak stanovuje menší množství pesticidů a má nižší požadavky na jejich limitující obsah v bylinách.

Zatímco certifikovaná laboratoř pro léčiva navíc identifikuje i jednotlivé byliny a zejména testuje veškeré spektrum pesticidů (minimálně 500 druhů) a má vyšší požadavky na jejich limitující množství v bylinách. Takových laboratoří je v EU jen několik a cena za jejich služby tomu i odpovídá. Proto je dnes tak důležité pídit se po tom, v jaké laboratoři a na co vše je potravinový doplněk testován, zdali každá šarže a každá bylina, či jen náhodný vzorek, na kolik druhů pesticidů, kolik příměsí a jaké množství přídavných pojivových látek produkt obsahuje apod. – jinak může být spotřebitel snadno oklamán a zklamán…Veškeré byliny TCM Herbs jsou testovány pouze v certifikované laboratoři pro léčiva.
Z výše zmíněného vyplývá, že bylinné tablety a nápoje TCM Herbs patří z hlediska kvantity (koncentrace bylin ve směsi je 5 x vyšší, tzn. že 1 gram bylinných tablet odpovídá 5 gramům sušených bylin) a kvality (naprosto bezprecedentní testování, a to každé šarže) k tomu nejlepšímu, co si dnes můžeme v oblasti čínské medicíny a přírodní medicíny vůbec představit a dopřát!

text: MUDr. Petr Hoffmann
ilustrace: akad. arch. David Vávra

Produkt můžete koupit ZDE

Zpět