Astomin

27.04.2015 17:41

Crohnova choroba, trávení, nadýmání, střeva

Popis

Hlavní funkcí žaludku je promíchání a natrávení přijaté stravy pomocí šťáv a kyseliny chlorovodíkové. Nehostinné prostředí zde zlikviduje některé druhy bakterií. Párovým orgánem našeho zpracovatele je jeho věrný pomocník - slinivka, která má v některých případech spojitost s kvalitou povrchu našich sliznic. Na tomto úklidu velmi záleží, protože odtud se ze syrové stravy odčerpá část energie pro naše tělo. Astomin je nejvíce hořkým produktem, ale žaludek a slinivka to mají rádi, včetně žlučníku a dvanácterníku. Hořčiny podpoří metabolizmus a zpracování.

Žaludek: Spolupracujícím orgánem je slinivka. V žaludku se tvoří žaludeční šťáva, jejíž hlavní součástí je kyselina solná, která zničí většinu bakterií a jiných mikroorganismů přicházejících s potravou do těla. Současně pomáhá rozpouštět tužší složky potravy. Na povrchu stěny žaludku je mnoho malých žlázek, které produkují hlen a chrání sliznici žaludku před působením vlastní žaludeční šťávy. Mezi sekrečními buňkami jsou malé buňky, které produkují kyselinu solnou a další chemické látky - například hormon gastrin. Ten reguluje produkci ostatních trávicích enzymů. Další látkou je pepsinogen, ten se v kyselém prostředí žaludku mění na pepsin - enzym štěpící bílkoviny. Žaludeční šťáva obsahuje i menší množství lipázy štěpící tuky a protein. Potrava se za několik hodin mění v tráveninu, která odchází horní částí tenkého střeva - dvanáctníkem. Do něj jdou žlučové kyseliny ze žlučníku a šťávy z pankreatu.

Byliny obsažené v  Astominu napomáhají udržovat správnou funkci žaludku a omezují riziko vzniku žaludečních vředů.

Slinivka: Je párovým orgánem žaludku a spolupracuje s ním. Shluky sekrečních buněk nazývané lalůčky produkují řadu enzymů a alkalickou šťávu, která obsahuje enzym amylázu, chymotripsin, lipázu a neutralizuje zbytky žaludečních šťáv. Enzymy slinivky jsou jako chemické nože, které dále štěpí škroby, tuky a bílkoviny. Tuky nejsou rozpustné ve vodě, a tak je nejdříve musí detergent ze žluči připravit na štěpení enzymem lipázou. Tuky jsou pak štěpeny na glycerol a mastné kyseliny. Dva hlavní hormony slinivky, inzulin a glukagon, řídí ukládání cukru do buněk a jeho vyplavování z uložených zásob.

Paraziti: Dnes se na parazity používají účinné syntetické přípravky. Podívejme se na některé zástupce parazitů.

Škrkavka (Ascaris lumbricoides): Nejčastěji se vyskytujícím parazitem jsou škrkavky a roupy. Škrkavka je dlouhá asi 20-30 cm a žije v tenkém střevě. Napadený člověk má bolesti břicha, je bledý, často zvrací a nemá chuť k jídlu. Kromě dospělých červů žijí ve střevě ještě drobné larvičky.

Roup dětský (Oxyuris vermicularis): Samička měří asi 1 cm a sameček je o něco menší. Žijí v tlustém střevě a vyskytují se zvláště u dětí. Zejména v noci lezou oplodněné samičky až do spodní části střeva, vylézají z konečníku a kladou vajíčka v jeho záhybech, což vyvolává svědění. Děti si pak škrábou okolí konečníku, vajíčka se zachytí na prstech a dochází k sebenákaze. Přenos se může dít i přes hračky, ložním a osobním prádlem. Důležitá je hygiena rukou před jídlem a po použití záchodu. V případě napadení je třeba denně měnit ložní prádlo. Při uklízení není dobré vířit prach.

Tasemnice (Taenia solinum): Žije v tenkém střevě, zachycená hlavičkou a pomocí háčků. Za hlavičkou vyrůstají další a další postupně se zvětšující články. Tasemnice může dorůst délky až 10 metrů, běžně však 2-3 metrů. V článcích se nacházejí vajíčka. Po uzrání se články trhají a dostávají se do stolice. Mezihostitelem je prase domácí. Vyvarujte se nedostatečně tepelně zpracovaného masa. V něm mohou zárodky tasemnice přežívat. Příznaky nákazou jsou křeče v břiše, hubnutí, i když chuť do jídla přetrvává. Vývoj z boubele trvá u člověka asi 2-3 měsíce. Jsou i jiné druhy tasemnic, u kterých je mezihostitelem hovězí dobytek, ovce a kozy.

Tasemnice zhoubná (Echinococcus granulatus): Přenos je možný z nakaženého psa a kočky dotykem srsti nebo čumáku. U člověka se pak v trávicích orgánech vyvinou larvičky, které se provrtají přes střeva do cév a roznesou se po těle. Mohou tak zachvátit různé orgány, například játra, plíce, ledviny i mozek. Tam vytvoří asi 1 cm velké váčky s obsahem i několika set tasemnic. Za několik let se vytvoří druhotné váčky, až vznikne kulovitý útvar velikosti dětské hlavy - echinokok, který tlačí na okolní tkáň a vyvolá poruchy postižených orgánů.

Složení

1. Galgán lékařský (Alpinia officinarum)Obsahuje bioflavonoidy, silice, sekviterpeny - cineol a eugenol, třísloviny, hořčiny, flavonoidy - galangin se silnými antioxidačními vlastnostmi, pryskyřice. Normalizuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, protože omezuje krevní srážlivost, roztahuje cévy a tím napomáhá lepšímu okysličení srdce. Má spasmo lytické, antibakteriální a dezinfekční účinky. Používá se při trávicích potížích, angině pectoris, dušnosti, kašli, srdeční nedostatečnosti, zánětu dásní, nadýmání a žlučníkových potížích.

 

2. Sečuánský pepř (Zanthoxyllum piperitum)Obsahuje silici s obsahem geraniolu, který hubí různé druhy parazitických červů. Používá se při parazitech ve střevech, na potlačení laktace, při virových infektech, otocích, křečích střev a žaludku. Podporuje činnost sleziny, plic a ledvin.

3. Atraktylis velkoúborný (Atractylis macrocephala)Obsahuje až 1,3 % silice s terpeny a atraktylenolidy II a III. Kořen léčí poruchy trávení, průjmová onemocnění, nechutenství, zvracení, hepatitidu, otoky, zástavu močení, výhřez konečníku, hemoroidy, nadměrné slinění a pocení.

4. Kosatec německý (Iris germanica)Obsahuje silici s ironem a kyselinou myristovou, flavonový glykosid iridin, třísloviny a fytoncidy. Používá se při kataru horních cest dýchacích a kašli. Eliminuje riziko vzniku rakoviny, podporuje vylučování žluče, má diuretický účinek a zlepšuje činnost sleziny. Podporuje významně imunitní faktory.

5. Koprníček čínský (Ligusticum sinense)Obsahuje ftalidy ligustilid, butyftalid, chuanxingol, dále alkaloidy ligustrazin a perolyrin, kyselinu ferulovou, chrysofanovou, linolenovou, palmitovou a sterol betasitosterol. Rostlina se používá při bolestech hlavy, šíje, zubů, a čelistí. Léčí revmatismus, bolesti kloubů, poruchy menstruace, anemii a toxicitu krve. Omezuje množení viru influenzy a celé řady patogenních plísní. Je předmětem studia léčby rakoviny, AIDS a dalších poruch imunity.

6. Puškvorec obecný (Acorus calamus)Obsahujeaž 3 % silice, beta asaron, hořčinu akorin, třísloviny, živici akoretin a azarylový aldehyd. Používá se při žaludečních a trávicích potížích, kolikách, nadýmání, zvýšené žaludeční kyselosti a nedostatečné krvetvorbě.

7. Momordica charantia: Obsahuje alkaloidy, steroidní glykosidy, triterpeny, charantin, erythrodiol, kyselinu olejovou, galakturonovou, stigmasterol, momorcharin A a B s antivirovou aktivitou na virus HIV, momordin a kukurbitacin s protinádorovou aktivitou. Má protizánětlivé a antibiotické vlastnosti. Používá se při snížené imunitě, diabetu, parazitech, zánětech, vysokém krevním tlaku a cholesterolu. Fytolátky snižují množení Escherichia coli, Staphylococcus, Pseudomonas, Salmonella, Streptobacillus a Streptococcus. Omezuje rozvoj lupénky a leukemie.

8. Koptis čínský (Coptis chinensis)Obsahuje protoberberinové alkaloidy koptisin, worenin, berberin, palmatin, a jatrorrhizin. Používá se při bolestech srdce, červených a zduřelých očí, po otravách z drog a alkoholu. Dále při dysenterii, akné, průjmech, krvácení z nosu, úžehu, hepatitidě, gastritidě a zevně při vředech, akné, hnisavých infektech a popáleninách. Omezuje množení grampozitivních bakterií.

9. Lékořice uralská (Glycirrhiza uralensis): Obsahuje glycyrrhizin, uralsaponin A, B a příbuzné saponiny, flavonoidy liquiritigenin, isoliquiritigenin a jejich glykosidy, polysacharidy aj. Užívá se při nachlazení, virových infektech (potlačuje množení viru HIV), zánětech krku, průdušek, žaludečních a dva náctníkových vředech, otravě krve, potravinami, drogami a alkoholem, hepatitidě, diabetu, cirhóze, zánětu žlučníku, kožních vyrážkách. Usnadňuje odkašlávání, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a brání růstu tumorů.

10. Bedrník větší (Pimpinella major)Obsahuje silici s obsahem kumarinů, třísloviny, saponiny, živice, sacharidy, betasitosterol, organické kyseliny - kávovou, chlorogenovou a chinovou. Kumariny odstraňují křeče v zažívacím ústrojí a močových cestách, zvyšují tvorbu žaludeční kyseliny. Výrazně usnadňuje odkašlávání. Omezuje množení virů a bakterií. Používá se při průjmech a zánětech střev.

11. Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)Obsahuje 1-3 % silice, asi 12 % tříslovin, kumarin, flavonoidy, steroly, hořčiny a organické kyseliny s antivirovým účinkem. Používá se při poruchách centrálního nervového systému, křečích, kolikách, migréně, hysterii a nespavosti. Brání množení bakterií, působí močopudně, podporuje trávení a vylučování žluče.

12. Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium): Obsahuje silici s pinenem, bornylacetátem, parthenolid, chrysanhemonin, deriváty acetylenu, pyrethrin, hořčinu, třísloviny a sliz. Používá se při křečích, migrénách, parazitech, bolestivé menstruaci, revmatismu, nedostatečném periferním prokrvení a zánětech střev.

13. Kočičí dráp (Uncaria tomentosa): Obsahuje alkaloidy rhynchophyllin, hirsutin a mitraphyllin, které mají vliv na snížení vysokého krevního tlaku. Dále obsahuje glykosidy a bet asitosterol. Má antiseptické, protizánětlivé a protinádorové účinky. Snižuje srážlivost krve a je vynikajícím antioxidantem a imunostimulantem. Používá se při astmatu, artróze, revmatismu, žaludečních vředech, vysokém cholesterolu v krvi, mrtvici, infarktu, otravách toxiny, viru HIV, parazitech, zánětech střev a zažívacího ústrojí. Neměl by se užívat u žen, které chtějí otěhotnět.

14. Děhel dahurský (Angelica dahurica)Obsahuje kumarin skopoletin, furanokumariny, psoralen a angelicin, angelikové laktony, betasitosterol a stigmasterol. Používá se při bolestech hlavy, migréně, nachlazení, zánětech nosní sliznice a ostatních obličejových dutin, bolestech zubů, nadýmání, žaludečních a dvanáctníkových vředech, poruchách jater, hemoroidech, bolestivé menstruaci, poševním výtoku, hnisavých ranách, akné a vředech.

15. Hořec žlutý(Gentiana lutea): Obsahuje glykosidně vázané iridoidy - hořčiny, amarogencin, genciopikrosid, amaroswerin a amaropagin, flavonoidy, barviva - gentizin, polysacharidy, sacharidy (gencianózu), třísloviny, alkaloidy gencionin, amid kyseliny nikotinové, sliz, inulin a pektin. Podporuje krvetvorbu a tvorbu žaludeční šťávy a užívá se při gastritidách, parazitech, průjmech, poruchách jater a žlučníku.

Doporučené dávkování

Dospělí 3x denně 20 kapek. Děti od 6 let 2x denně 10 kapek.

Balení

Astomin, 50ml můžete koupit zde

Zpět